Najjednoduchšie, čo môžete vo Vlkolínci robiť, je užívať si pokoj – operu ticha a zvukov prírody, ktoré neruší uponáhľaná civilizácia. Alebo zájsť na prechádzku po obci a zúčastniť sa každoročných kultúrnych akcií. Pre tých, ktorým toto nestačí, máme tipy na zaujímavé miesta a aktivity. Je ich toľko, že vám nebude stačiť jedna dovolenka. Neveríte? Poďme na to.

Najprv urobíme radosť najmenším

Hrabovo LiptovAtmosféru slovenských ľudových rozprávok môžete dopriať svojim ratolestiam v netradičnej dedinke Habakuky na Donovaloch (20 km). Fantázia je kráľ a vidieť to v každom detaile.

Nielen pre deti s výškou minimálne 150 cm je Tarzania Hrabovo (9 km) miestom, kde si otestujete svoju šikovnosť na 50 m lanovke s prekážkami, z ktorých sa zapotíte. Prísť do cieľa však stojí za tú námahu. Obavy pokojne zahoďte, každý jednotlivec je istený pomocou horolezeckej výstroje.

Chcete mať večer pre seba? Unavte vaše ratolesti na bungee trampolíne. Večer „zaberú“ do pár minút :-) Prevádzka lanovej dráhy je otvorená od mája do septembra.

V Hrabove ešte na chvíľu zostaneme. Čo by ste povedali na člnkovanie alebo chytanie rýb? Pravá vodácka atmosféra, romantika pri pozorovaní pstruhov a kaprov, jednoducho zábava pre celú rodinu. V prevádzke od júla do konca augusta.

Po stopách Winnetoua

Liptov a Winnetou? Nejde vám to dohromady? Ranč Western Penzión v Ružomberku (11 km) vás vyvedie z omylu. Začiatočníci si môžu vyskúšať svoj prvý kurz v jazdiarni a ostrieľaní jazdci vyrazia do terénu Veľkej Fatry.

Liptov – turistický a cykloturistický raj

Pešie túry na Malinô Brdo, Sidorovo, Smrekovicu alebo Šiprúň si určite nenechajte ujsť. Chodníkov je dosť na niekoľko dovoleniek a pokiaľ vám bude Vlkolínec malý, máte možnosť objaviť krásu v ďalších častiach Národného parku Veľká Fatra alebo vzdialenejšej oravskej časti Západných Tatier Roháče.

Spoznať tento krásny kút Slovenska zo sedla bicykla je tiež nádherné. Poradíme vám osvedčené cyklotrasy.

K dovolenke patria aj pokojné dni

Počas nich určte dostanete chuť na históriu. Liptovské múzeum v Ružomberku (7 km) ponúka stálu expozíciu fotografií, exponátov a artefaktov z regiónu Liptova, z prírody, archeológie, etnografie, papiernictva na Slovensku a expozíciu o živote a diele Andreja Hlinku.

Keď sa vyberiete opačným smerom na Donovaly (28 km), objavíte 3 kaplnky, v osadách Bully, Mistríky a Polianka. Najstaršia je kaplnka Svätej Anny na Bulloch, z roku 1886. Kaplnka Svätého Jozefa v Mistríkoch bola postavená v roku 1893, no a kaplnka Narodenia Panny Márie v Polianke bola postavená v roku 1894. Na týchto miestach precítite skutočný pokoj.

Hrad LikavkaMáte radi zrúcaniny? Likavský hrad Likavka (11 km) bude presne to, čo hľadáte. Hrad dal postaviť zvolenský župan, magister Donč  aby strážil priechod cez Váh pri Ružomberku a významnú cestu z Považia na Oravu a do Poľska. Medzi najviac navštevované patrí expozícia v Huňadyho veži, ktorá poskytuje najviac informácii o histórii hradu. Štyri storočia života ľudí na Likavskom hrade vám priblíži veľké množstvo materiálu. Na svoje si prídu aj najnáročnejší milovníci histórie.

Bola by chyba nespomenúť Oravský hrad (33 km), slávne sídlo Oravskej župy a v súčasnosti národnú kultúrnu pamiatku. Týči sa na strmom vápencovom brale nad obcou Oravský Podzámok a jeho najznámejšími majiteľmi boli Thurzovci a Pálffyovci. Aj keď vyhorel, interiér budov z čias gotiky, renesancie a romantizmu zostal zachovaný.

Ešte jeden tip z histórie. Kvôli orloju nemusíte cestovať do Prahy. V obci Špania Dolina (50 km) nájdete Banský orloj postavený v roku 2004. Stvárňuje model špaňodolinskej bane s baníkmi a banskými nástrojmi.

Objavte podzemný svet

Harmanecká jaskyňa  (52 km) v Dolnom Harmanci patrí medzi národné prírodné pamiatky. Je dlhá 2763 m a známa bohatým výskytom bieleho mäkkého sintra. Určite si z jej návštevy zapamätáte mohutné pagodovité stalagmity, vodopády a záclony či sintrové jazierka. Viete, že v nej žije 9 druhov netopierov? Najviac dominantný je netopier obyčajný a jeho zimná kolónia patrí medzi najvýznamnejšie na Slovensku. Prehliadka jaskyne trvá 80 minút a je dlhá 1020 m.

Jedna jaskyňa vám stačiť nemusí. Otočte auto a za Liptovským Mikulášom navštívte Demänovskú ľadovú jaskyňu (36 km). Je zaujímavá výskytom trvalej ľadovej výplne, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov a vzácnou jaskynnou faunou. Ľadová výplň vzniká v jaskyni asi posledných 500 rokov a v kombinácii so sintrovou výzdobou vytvára mimoriadne zaujímavý prehliadkový okruh.

Liptov kúpanie BešeňováBez plaviek na Liptov nechoďte

Silu jedinečnej termánej vody s blahodárnym účinkom na pohybové a dýchacie ústrojenstvo alebo urologické problémy objavíte v Gino Paradise Bešeňová (17 km). Stredisko ponúka najviac bazénov na Slovensku: 16, pričom až 9 bazénov je z antikoru. Vonkajšie bazény s geotermálnou vodou a vodnými atrakciami, vitálny svet a wellness centrum sú zárukou, že pri návrate z dovolenky z vás bude úplne iný človek.

Viete o tom, že na území Liptovskej kotliny bolo pred 40 miliónmi rokov paleogénne more? Že nie? Nevadí. Hlavné je, že sa môžete okúpať vo vode, ktorá z neho pochádza a to v Aquaparku Tatralandia (34 km). Voda blahodárne pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo a na vaše deti, ktoré bazény, tobogány, tropical paradise a animácie od výmyslu sveta spoľahlivo vyčerpajú.

Príležitostí na okúpanie je na Liptove neúrekom. Keď k nám prídete na dovolenku, radi vám dáme ďalšie osvedčené tipy.

V zime sa na Liptove môžete ulyžovať

Keby ste na Liptove vzali do rúk lyže a hodili ich ktorýmkoľvek smerom, bude tam lyžiarske stredisko. Najbližšie je Malinô Brdo (0,5 km) v nadmorskej výške 1209 m.n.m. Stredisko je rozdelené do dvoch lokalít Hrabovo a Malinô Brdo, ktoré sú prepojené zjazdovými traťami, vďaka čomu ponúkajú až 15 km zjazdoviek. Vynikajúca údržba tratí a 8-miestna kabínková lanová dráha zaručia parádnu lyžovačku.

Lyžovanie na Donovaloch20 km smerom na Banskú Bystricu nájdete lyžiarske stredisko Park Snow Donovaly. Ponúka širšie spektrum služieb a zábavy, 14 vlekov, 2 lanové dráhy, detský vlek, lyžiarske škôlky alebo aj večerné lyžovanie. Ak si pribalíte na dovolenku aj bežky, na Donovaloch ich využijete.

Eso z rukáva sme si nechali na záver. Je ním Jasná (30 km), najväčšie a najmodernejšie lyžiarske stredisko na Slovensku. Od začiatku decembra až do apríla sa stáva domovom milovníkov zjazdového lyžovania, snowboardu, freeridu a skialpinizmu. Celková dĺžka zjazdových tratí je až 34 km a vďaka prepravnej kapacite takmer 22 000 osôb za hodinu si môžete byť istý, že v dlhých radoch čakať nebudete.

Ak by ste ešte nemali „dosť“…

Čo tak paragliding? Studený vietor, adrenalín, úžasné pohľady z vtáčej perspektívy. Na Donovaloch môžete absolvovať bezpečný tandemový let alebo, ak to chcete mať len vo vlastných rukách, aj paraglidingový kurz.

Cestou z výletov sa nezabudnite zastaviť v Korytnici

Dôvod je jednoduchý – pramenistá minerálna voda, ktorú pili už v 17. storočí uhorskí veľmoži na kráľovskom dvore, vo Viedni, Pešti alebo v Amerike. Má vysoký obsah železa a zároveň najnižší obsah soli, čo ju odlišuje od ostatných minerálnych prameňov na Slovensku.

Pýtať sa vás, koľko z toho stihnete zažiť, je zbytočné. Najdôležitejšie je, aby tempo vašej dovolenky bolo presne také, aké očakávate.

Vytvorili sme pre vás ubytovanie, kde nájdete komfort a začiatok výletov na vašej nezabudnuteľnej rodinnej dovolenke na Liptove.

Kam ďalej?

  • Ubytovanie v drevenici vám poskytne očarujúci zážitok. Vyberte si ubytovanie v prednej alebo zadnej drevenici.
  • Raz vidieť je viac ako stokrát počuť. Nahliadnite do našej fotogalérie.
  • Čo môžete rezervovať dnes, neodkladajte na zajtra. Objednajte si ubytovanie pre najkrajšiu rodinnú dovolenku už dnes.